2009 Palanca Awardees and Winners

palancaWINNERS OF 59TH DON CARLOS PALANCA MEMORIAL AWARDS IN LITERATURE!

There 55 winners for this years Don Carlos Palanca Memorial Awards in Literature in different divisions and categories and 2 Hall of Famer.

National Artist for Literature Bienvenido Lumbera was conferred the Palanca Awards Gawad Dangal ng Lahi during the gala ceremonies held at The Peninsula Hotel Manila in Makati City.

The 2009 Palanca Hall of Fame awardees are essayist Reuel Molina Aguila and poet Eugene Evasco. Aguila won his fifth first prize for his piece “Ngunit Wala Akong Litrato Noong Nasa Kolehiyo Ako” under the Sanaysay (essay in Filipino) category. Evasco also received his fifth first prize for “May Tiyanak Sa Loob Ng Aking Bag” under the newly introduced category, Tulang Isinulat Para Sa Mga Bata (poetry for children).

Established in 1950 to honor Don Carlos Palanca Sr., the country’s most prestigious and longest-running literary contest “aims to help develop Philippine literature for writers to craft their most outstanding literary work; to be a treasury of the Philippines’ literary gems from our gifted writers; and to assist in its dissemination to the public, especially the students.”

Regional Division

Short Story – Iluko

1st – Danilo B. Antalan (Vigan)

2nd – Ariel S. Tabag (Dagiti Ayup Iti Bantay Quimmallugong)

3rd – Reynaldo A. Duque (Ti Kararua Ni Roman Catolico, Mannaniw, Nga Immulog Iti Impierno)

Short Story – Cebuano

1st – Corazon M. Almerino (Sugmat)

2nd – Richel G. Dorotan (Biyahe)

3rd – Ferdinand L. Balino (Mga Mananap sa Kagabhion)

Short Story – Hiligaynon

1st – Ferdinand L. Balino (Kanamit Gid Sang Arroz Valenciana)

2nd – Alice Tan Gonzales (Baha)

3rd – Joselito Vladimir D. Perez (Ang Santo Intiero)

Filipino Division

Dulang May Isang Yugto

1st – Layeta P. Bucoy (Doc Resurreccion: Gagamutin ang Bayan)

2nd – Liza C. Magtoto (Paigan)

3rd – Jose Dennis C. Teodosio (Asunto)

Sanaysay

1st – Reuel Molina Aguila (Ngunit Wala Akong Litrato Noong Nasa Kolehiyo Ako)

2nd – Jing Panganiban-Mendoza (Kumander)

3rd – Domingo G. Landicho, PhD (Kamay)

Tulang Isinulat para sa mga Bata

1st – Eugene Y. Evasco (May Tiyanak sa Loob ng Aking Bag)

2nd – Jesus M. Santiago (Kuwentong Matanda, Bersong Bata)

3rd – Michael M. Coroza (Munting Daigdig ng Dalit at Awit)

Kabataan Essay

1st – Axcel L. Trinidad (Si Ate Elsa, Si Aling Carmen, at Ako Laban sa mga Nangungunang Bansa sa Mundo)

2nd – Johanna Rose E. Calisin (Nagkakaisang Isip, Damdamin at Lakas)

3rd – Maya Victoria S. Rojas (Humabol Ka, Pilipino!)

Dulang Ganap ang Haba

1st – Rodolfo C. Vera (Ismail at Isabel)

2nd – Reuel Molina Aguila (Sa Kanto ng Wakas at Katotohanan Ext.)

3rd – Sir Anril P. Tiatco (Miss Dulce Extranjera)

Maikling Kuwento (Short Story)

1st – No Winner

2nd – Rogelio Braga (“MGA”)

3rd – Jimmuel C. Naval (Ang Kamatayan ng Isang Linggo)

Tula

1st – Reagan R. Maiquez (Ilang Sandali Makalipas ang Huling Araw ng Mundo)

2nd – Alwynn C. Javier (Yaong Pakpak na Binunot sa Akin)

3rd – Charles B. Tuvilla (Sambutil na Daigdig sa Ilalim ng Pilik)

Maikling Kuwentong Pambata

1st – Genaro R. Gojo Cruz (Mahabang-mahabang-mahaba)

2nd – Michael M. Coroza (Ang mga Kahon ni Kalon)

3rd – Milagros B. Gonzales (Ang Nanay Kong Lola)

Dulang Pampelikula

1st – Seymour Barros Sanchez & Christian M. Lacuesta (Hiwaga)

2nd – Jerry B. Gracio (Muli)

3rd – Enrique Ramos (Moonlight Over Baler)

English Division

Full-length Play

1st – No Winner

2nd – No Winner

3rd – Floy C. Quintos (Fake)

One–act Play

1st – No Winner

2nd – No Winner

3rd – Violet B. Lucasi (Balangao)

Kabataan Essay

1st – Cristina Gratia T. Tantengco (The Benefits of Selflessness)

2nd – Vincen Gregory Y. Yu (Dreams and Pastures)

3rd – Angelita A. Bombarda (On Being Filipino: A Citizen to the World)

Poetry

1st – Vincenz Serrano (The Collapse of What Separates Us)

2nd – Eliza A. Victoria (Reportage)

3rd – Mark Anthony R. Cayanan (Placelessness: Poems from a Series)

Poetry Written for Children

1st – Edgardo B. Maranan (The Google Song & Other Rhymes for Children)

2nd – Heidi Emily Eusebio Abad (Child of Earth Poems)

3rd – H. Francisco V. Penones Jr. (Turtle and Other Poems for Children)

Short Story

1st – Sigfredo R. Iñigo (Home of the Sierra Madre)

2nd – Anne Lagamayo (Mr. & Mrs. Reyes and the Polka-dotted Sofa)

3rd – Luis Katigbak (Dear Distance)

Short Story for Children

1st – Kathleen Aton-Osias (Apolinario and the Name Trader)

2nd – Edgardo B. Maranan (The Artist of the Cave)

3rd – Paolo Gabriel V. Chikiamco (Dear Mr. Supremo)

Essay

1st – Edgardo B. Maranan (A Passage Through the Storm)

2nd – Erlinda Enriquez Panlilio (Saying Goodbye to the House)

3rd – Maria Teresa P. Garcia (Sweet of the Earth)

Hall of Fame Awards for 2009

Reuel Molina Aguila

1992- “How I Spent My Summer Vacation o Kung Papaano Ko Ipinaliwanag Sa Aking Mga Anak Ang Pagkatalo Ng Aking Kandidato Sa Nakaraang Eleksyon,” Sanaysay

1993- “May Katulong Sa Aking Sopas,” Sanaysay

2001- “Ampalaya,” Futuristic Fiction-Filipino

2005- “Baligho (Ikatlo sa Trilohiya),” Dulang Ganap Ang Haba

2009- “Ngunit Wala Akong Litrato Noong Nasa Kolehiyo Ako,” Sanaysay

Eugene Y. Evasco

2000- “Ang Maisisilid Sa Pandama,” Tula

2000- “Hilong Talilong,” Maikling Kuwentong Pambata

2001- “Mga Pilat Sa Pilak,” Sanaysay

2005- “Tag-Araw Ng Mga Ibong Hilaga,” Maikling Kuwentong  Pambata

2009- “May Tiyanak Sa Loob Ng Aking Bag,” Tulang Isinulat Para Sa Mga Bata

One thought on “2009 Palanca Awardees and Winners

  1. saan po ung mga tula nila ??
    khit link lng nun kay Reagan r. Maiquez
    need lng nman

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s